lokalizacja Monachium, Niemcy
termin: 11.11.2014 - 14.11.2014
Electronica jest największym światowym wydarzeniem w przemyśle elektronicznym, odwiedzonym tego roku przez 73.000 zwiedzających z ponad 80 krajów oraz 2.737 wystawców z 50 krajów. Jednym z nich był Instytut Technologii Elektronowej Oddział w Krakowie. Przez cztery dni targów ITE prezentowało swoje produkty i technologie na stanowisku wystawienniczym mieszczącym się w sekcji technologii czujnikowych.
Ekspozycja
W wydarzeniu brali udział następujący badacze projektu SENSEIVER: K. Cvejin (ITE), L. Manjakkal (ITE), A. Chandran (UNS), M. Simic (NP) prezentując następujące produkty powstałe w ramach projektu (zobacz plakat):
Wśród wystawianych przedmiotów znalazły się także inne projekty opracowane w ITE:
W trakcie drugiego dnia targów lądownik Philae misji Rosetta wylądował na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko, kończąc tym samym swą 10-letnią podróż. Z tej okazji zwiedzajcy mogli zobaczyć dwa typy rezystorów dostarczonych przez ITE na potrzeby przyrządu MUPUS oraz harpunów Philae.
Więcej informacji na temat wkładu ITE w misji można znaleźć podstronie poświęconej misji Rosetta (w zakładce Działalność naukowa) lub na załączonym plakacie.
RSS-18 jest kontrolerem ładowania baterii dla systemów zasilania korzystających z energii odnawialnej. Kontroler wykorzystuje algorytm śledzenia punktu mocy maksymalnej (MPPT) w celu zapewnienia optymalnej sprawności. Może obsługiwać do dwóch źródeł energii; jednym typowo jest instalacja fotowoltaiczna. Drugim źródłem może być generator termoelektryczny, wytwarzający energię z ciepła odpadowego pieców, kominków, silników, itd. Kontroler oparty jest na układzie scalonym LT8490 i prezentowany był na stoisku firmy Linear Technology Corporation jako część solarnego systemu ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych ze wskaźnikiem gazu. RSS-18 został opracowany we współpracy z firmą ZAMEL, która zajmuje się jego komercjalizacją.
Laboratorium
Następnie zwiedzający mogli zobaczyć pokaz pracy czujników pH wraz z systemem ich odczytywania zestawionym w ramach stanowiska wystawienniczego. Podobnie działający system został zainstalowany na obszarze Zbiornika Dobczyckiego, zaopatrującego miasto Kraków w wodę pitną (zobacz plakat). Pomiary jakości wody mogły być obserwowane za pomocą przeglądarki internetowej i działającego na stoisku łącza.
Szczegółowy opis ekspozycji oraz laboratorium można znaleźć na poświęconych im podstronach.
Materiały promocyjne
Zbiór broszurek, który był dostępny dla zwiedzających, zebrano w załącznikach. Plakaty zaprezentowane podczas wystawy także są dostępne do ściągnięcia.