NCBiR > Projekty rozwojowe - konkurs 6 > N R02 0014 06/2009
Bezprzewodowa sieć monitorowania wód powierzchniowych oraz alarmowania o stanie zagrożenia skażeniami chemicznymi
nr kontraktu: N R02 0014 06/2009
"...woda nie jest produktem handlowym takim jak każdy inny, ale raczej dziedziczonym dobrem, które musi być chronione, bronione i traktowane jako takie..." (z preambuły Ramowej Dyrektywy Wodnej)
Data rozpoczęcia >> 1.10.2009
Data zakończenia >> 30.09.2012
Czas trwania >> 36 miesięcy
Koszt całkowity >> 1,52 mln zł
Państwa uczestniczące >> POLSKA
Opis projektu
Jednym z kluczowych problemów współczesnych technologii bezpieczeństwa ekologicznego jest zapewnienie skutecznego monitoringu zbiorników wodnych w zakresie jakości wód i pojawiającego się zagrożenia skażeniami chemicznymi. Dotychczasowe podejście polegające na okresowych poborach próbek wody jest czasochłonne i uniemożliwia szybkie zidentyfikowanie występującego zagrożenia, szczególnie w zbiornikach stanowiących ujęcia wody pitnej. Celowe jest więc umieszczanie w newralgicznych miejscach akwenów automatycznych stacji pomiarowych, które pozwalałyby na bezprzewodowe przesyłanie danych pomiarowych do centrów monitoringu. Niemniej jednak lokalizacja zbiorników wodnych posiada swoją specyfikę, polegającą w szczególności na braku na tych terenach infrastruktury technicznej takiej, jak sieci teleinformatyczne czy energetyczne. W związku z powyższym celem projektu o nazwie Bezprzewodowa sieć monitorowania wód powierzchniowych oraz alarmowania o stanie zagrożenia skażeniami chemicznymi będzie opracowanie zaawansowanego, otwartego systemu bezprzewodowej sieci monitorowania jakości wód powierzchniowych.
Do monitorowania stanu biochemicznego zbiornika wodnego zostaną zaprojektowane oraz wykonane specjalistyczne stacje badawcze (mobilne i stacjonarne), wyposażone w inteligentne multisensorowe sondy pomiarowe, system gromadzenia i przetwarzania danych, system telekomunikacyjny zapewniający dwukierunkowe przekazywanie informacji do i z centrum zarządzającego. Zasilanie stacji zapewnione będzie poprzez autonomiczny system fotowoltaiczny, wspomagany ogniwem paliwowym, uzupełniającym dopływ energii w przypadku złych warunków pogodowych. Całością systemu zarządzać będzie opracowana struktura informatyczna, która zapewni wizualizację i archiwizację danych pomiarowych oraz pełen nadzór nad sprzętową warstwą systemu.
Partnerzy
Partnerzy współpracujący:
Praca jest wykonywana w ramach projektu rozwojowego nr N R02 0014 06/2009, dofinansowanego z funduszy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
osoba odpowiedzialna: dr inż. M. Cież, mgr inż. K. Zaraska