POIG > MNS-DIAG
Mikro- i Nano Systemy w Chemii i Diagnostyce Medycznej
nr kontraktu: POIG.01.03.01-00-014-08-00
Opracowanie innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjno - technologicznych mikro- i nano- systemów przeznaczonych do zastosowań w chemii i diagnostyce biomedycznej.
Data rozpoczęcia >> 1.02.2009
Data zakończenia >> 31.03.2013
Czas trwania >> 50 miesięcy
Koszt całkowity >> 20 mln zł
Państwa uczestniczące >> POLSKA
Opis projektu
W ramach projektu MNS-DIAG (Mikro- i Nano Systemy w Chemii i Diagnostyce Medycznej) zostaną podjęte skoordynowane badania nad czujnikami i mikrosystemami opartymi na elementach mikro- i nanotechnologii. Badania obejmą czujniki wykorzystujące nano-warstwy materiałów aktywnych chemicznie i biologicznie oraz mikro- i nano-struktury (membrany, belki-cantilevers, mikrokanały i in.).
Wynikiem współpracy w ramach projektu będzie opracowanie 5-ciu demonstratorów analityczno-diagnostycznych:
Projekt będzie składał się z 6-ciu podprojektów, z których pierwszych 5 ukierunkowanych zostało na opracowanie demonstratorów weryfikujących prawidłowości koncepcji i stanowiących podstawę do prac nad industrializacją produktu. Zadaniem szóstego podprojektu jest wytworzenie i/lub adaptacja narzędzi niezbędnych dla realizacji całego projektu.
Partnerzy:
W Instytucie Technologii Elektronowej Oddziale w Krakowie zostanie opracowany system do pomiaru nacisku stopy na podłoże w warunkach dynamicznych, wyposażony w system czujników opartych na folii PVDF. Stanowić on będzie część podprojektu "Opracowanie konstrukcji i technologii MEMS dla diagnostycznej aparatury medycznej (MED-MEMS)".
Cele projektu
Celem naukowym projektu jest opracowanie innowacyjnego systemu do pomiaru stopy w warunkach dynamicznych. Czujniki mają odznaczać się dużą trwałością, a przekazywanie danych ma odbywać się drogą radiową. Rejestracja i wizualizacja wyników pomiarów ma być możliwa zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i przenośnych. Realizując te założenia przeprowadzone zostaną badania folii polimerowych o różnym składzie chemicznym i różnej grubości, dostępnych na rynku, a także wytworzonych w ramach tematu. Badania obejmą:
Celem technicznym i gospodarczym projektu jest opracowanie demonstratora łatwego w obsłudze i po przystępnej cenie, który umożliwi powszechne przeprowadzanie badań diagnostycznych w warunkach naturalnych, a nie tylko w nielicznych placówkach.
Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 – 2013: Priorytet 1, Badania i rozwój nowoczesnych technologii, Działanie 1.3. Wsparcie badań naukowych dla budowy gospodarki opartej na wiedzy, Poddziałanie 1.3.1. Projekty rozwojowe (nr kontraktu: POIG.01.03.01-00-014-08-00).
Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę projektu.
osoba odpowiedzialna: dr inż. Ewa Klimiec