Oddział krakowski Instytutu Technologii Elektronowej we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN ma swój udział w wyposażeniu aparatury badawczej sondy kosmicznej w specjalistyczne elementy elektroniczne.
Dr inż. A. M. Łukasik opracował i wykonał dla aparatury MUPUS rezystywny element z kompozytowych warstw węglowych do czujnika zagłębienia się sondy w jądro komety.
Dr J. Kulawik opracował i wykonał specjalny warstwowy rezystor na podłożu ceramicznym, który w momencie lądowania sondy ma przepalić włókno blokujące harpun wbijający się w jądro komety.
Wyobrażenie artysty na temat Rosetty i Philae nad kometą, Fot. ESA-C. Carreau/ATG medialab
"MUPUS (MUlti PUrpose Sensor for surface and subsurface science) to międzynarodowy eksperyment kometarny przeprowadzony przez prof. Tilmana Spohna z Instytutu Planetologii, Uniwersytetu w Münster. Jest to program naukowy dziewięciu systemów badawczych na pokładzie lądownika PHILAE, który ma wylądować na komecie. [...] Badania termalne mają pomóc w określeniu energetycznego bilansu warunkującego rytm ewolucji komety i wnieść swój wkład w rozpoznanie własności fizycznych i składu jej jądra. Polski wkład do eksperymentu jest poważny. Obejmuje naukowe i techniczne aspekty projektu, włącznie z wytworzeniem i kwalifikacją techniczną instrumentu. Instrument jest faktycznie wielofunkcyjnym robotem. Szereg zastosowanych w nim rozwiązań ma charakter unikalny. Konstrukcję przewidziano do pracy w warunkach skrajnie trudnych – w próżni, przy wielkim zakresie i gradientach temperatury pracy, z odpornością na olbrzymie przeciążenia (wymagano nawet 1000g), a przy tym z oczekiwanie dobrą niezawodnością po kilkunastu latach kosmicznej podróży. Warto podkreślić, że cele techniczne osiągnięto przy bardzo niskim wykorzystaniu zasobów: 1500 gram masy i około 2W mocy zasilania. Robot prowadzący szereg operacji mechanicznych, w tym bardzo energiczną akcję wbijania sondy w podłoże, potrzebuje tylko tyle mocy co dobra latarka." |
Penetrator MUPUS Fot. CBK PAN |
Powyższy tekst pochodzi z opisu projektu na stronie Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej.
Więcej informacji na temat samej misji Rosetta można znaleźć stronie Europejskiej Agencji Kosmicznej.