POIG > MIME
Nowoczesne materiały i Innowacyjne metody dla przetwarzania i Monitorowania Energii
nr kontraktu: POIG.01.01.02-00-108/09
Podstawowym celem projektu jest rozszerzenie infrastruktury badawczej i rozwojowej oraz stworzenie podstaw dla rozwoju infrastruktury produkcyjnej w małych i średnich przedsiębiorstwach poprzez opracowanie i wprowadzenie na rynek wysoko zawansowanych technologicznie polskich produktów w dziedzinie technologii związanych z wytwarzaniem, magazynowaniem, kontrolą i przetwarzaniem energii.
Data rozpoczęcia >> 1.04.2009
Data zakończenia >> 30.04.2014
Czas trwania >> 60 miesięcy
Koszt całkowity >> 22 mln zł
Państwa uczestniczące >> POLSKA
Opis projektu
Celem projektu MIME (Nowoczesne materiały i Innowacyjne metody dla przetwarzania i Monitorowania Energii) jest zwiększenie roli nauki w gospodarce kraju przez opracowanie praktycznych rozwiązań dla przemysłu w tak strategicznej dziedzinie jaką jest inżynieria energetyczna. Zastosowanie innowacyjnych opracowań naukowych, odpowiadających rosnącej roli zagadnień związanych z ekologicznym wytwarzaniem energii i potrzebom zrównoważonego rozwoju, przyczyni się do rozwiązania podstawowych problemów gospodarczych, w tym wzrostu bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Dlatego celem naukowym projektu jest opracowanie nowych, innowacyjnych rozwiązań nakierowanych na obecnie najintensywniej rozwijane aspekty wytwarzania i magazynowania, oszczędzania energii elektrycznej, wytwarzania nośników energii i monitoringu efektów środowiskowych związanych z produkcją energii. Projekt koncentruje się na badaniach materiałowych prowadzących do opracowania nowych technologii w tych dziedzinach. Badania te będą prowadzone na najbardziej perspektywicznych dla tych zastosowań materiałach, takich jak półprzewodniki szerokoprzerwowe III-V i II-VI, nanokompozyty na bazie półprzewodników IV-VI, przewodzące przezroczyste tlenki, jonowo-elektronowe przewodniki, oraz nadprzewodniki nisko- i wysokotemperaturowe.
W projekcie występują instytucje naukowe z trzech różnych sektorów naukowych (JBR, PAN i wyższa uczelnia, które tworzą Konsorcjum dla wykonania niniejszego projektu), mające komplementarne zasoby badawcze jak i komplementarne doświadczenie w działaniach mających na celu wykorzystywanie praktyczne wyników badań naukowych.
Partnerzy:
W niniejszym projekcie w Instytucie Technologii Elektronowej Oddziale w Krakowie zostaną podjęte tematy dotyczące odzyskania traconej energii cieplnej poprzez wykorzystanie efektu termoelektrycznego w materiałach na bazie PbTe, a także magazynowania energii w ogniwach litowych, wykorzystujących modyfikowany LiFePO4, o wysokiej gęstości energii na jednostkę masy i objętości. W każdym z tych tematów zostaną opracowane odpowiednie przyrządy demonstracyjne. Podjęte prace będą się odbywać w ramach dwóch niezależnych od siebie projektów:
Cele projektu
Celem prac realizowanych w ramach Pakietu zadaniowego PZ-8 „Obróbka technologiczna i montaż” jest opracowanie technologii wykonywania modułów termoelektrycznych. Kolejne etapy realizacji zadania obejmą:
Zadanie zakończy się wykonaniem termoelektrycznego modułu p-n z nanokompozytów na bazie PbTe.
Kolejnym zadaniem będzie wykonanie demonstratora hybrydowego systemu autonomicznego zasilania bezprzewodowego, w którym źródłami energii będą moduły fotowoltaiczne oraz ogniwa paliwowe typu DMFC (Direct Methanol Fuel Cell), a energia będzie gromadzona w baterii akumulatorów oraz w bloku superkondensatorów. Opracowany zostanie sterownik mikroprocesorowy pozwalający na monitorowanie stanu akumulatora, poziomu paliwa w zbiorniku oraz komunikację z modułem umożliwiającym przesłanie tych informacji na odległość. Dodatkowo zaprezentowana zostanie przetwornica DC/DC, która zmienia zmieniące się w szerokim zakresie napięcie na bloku superkondensatorów w stabilne napięcie wyjściowe.
Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG) Poddziałanie 1.1.2 Strategiczne programy badań naukowych i prac rozwojowych, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej - Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (nr kontraktu: POIG.01.01.02-00-108/09).
Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę projektu.
osoby odpowiedzialne: dr inż. Michał Cież, dr inż. Wojciech Grzesiak, mgr inż. Krzysztof Witek