lokalizacja: Warszawa, Polska
termin: 6.06.2016
W czerwcu 2016 roku miało miejsce uroczyste sympozjum z okazji 50-lecia Instytutu Technologii Elektronowej, na które zaproszono wielu wybitnych przedstawicieli polskiej nauki, w tym byłych i obecnych pracowników Instytutu. Odbyło się ono w Auli im. L. Sosnowskiego IF PAN w Warszawie, co okazało się symboliczne, biorąc pod uwagę, że Instytut posiada swoje korzenie właśnie w PAN. Fundamentem nowej jednostki naukowej był Zakład Elektroniki Podstawowych Problemów Techniki PAN, a jego działalność miała obejmować "badania naukowe związane z poszukiwaniem metod wytwarzania i badania właściwości nowych materiałów, a zwłaszcza materiałów półprzewodnikowych, dielektrycznych i magnetycznych oraz nowych elementów, układów elektronicznychi mikrostruktur scalonych, ze szczególnym uwzględnieniem problemów mających służyć rozwojowi nowoczesnej elektroniki w kraju".
W ciągu 50 lat jednostka wypracowała sobie znacząca pozycję w świecie nauki, czego wyrazem jest fakt, że w 2014 r., wśród 10 najczęściej opisywanych na świecie wydarzeń naukowych, znalazły się dwa, w których realizację był zaangażowany ITE. Są to: potwierdzenie istnienia pierwiastka 117, do czego przyczyniły się opracowane w Instytucie detektory krzemowe, oraz misja „Rosetta”, w ramach której wysłano sondę MUPUS, zawierającą elementy wyprodukowane w Oddziale Krakowskim ITE.
Miarą osiągnięć Instytutu jest niewątpliwie to, że jako jeden z nielicznych instytutów naukowo-badawczych utrzymuje się stale w pierwszej, najwyższej kategorii w rankingu MNiSW i innych ciał opiniodawczych, co zaowocowało przyznaniem ITE w 2014 r. kategorii A+.
Program sympozjum w swojej pierwszej części obejmował:
Wśród osób odznaczonych Krzyżami Zasługi pięcioro jest pracownikami Oddziału w Krakowie. Odznaczenie to według ustawy z 1992 roku jest "nagrodą dla osób, które położyły zasługi dla Państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść Państwu lub obywatelom". W wyniku swojej wieloletniej pracy na rzecz nauki wyróżnieni zostali:
Ponadto dr Piotr Guzdek, sprawujący obecnie stanowisko dyrektora Oddziału w Krakowie został nagrodzony Dyplomem Uznania "Pro Masovia" Województwa Mazowieckiego.
W drugiej części wygłoszone zostały cztery prezentacje na temat aktualnych obszarów badań i kierunków rozwoju w Instytucie:
Wystąpienie Pani dr inż. Agaty Skwarek, reprezentującej młode pokolenie badaczy Instytutu oraz będącej pracownikiem Oddziału w Krakowie, poświęcone było głównemu tematowi badań Zakładu Mikroelektroniki, czyli technologiom wielowarstwowym, w tym technologii LTCC oraz jej pracy nad problemami występowania wiskerów oraz alotropowej przemiany cyny białej w cynę szarą.
Szczegółowy program sympozjum wraz ze streszczeniem wszystkich wystąpień jest dostępny na stronie Instytutu Technologii Elektronowej (w formie pliku pdf).